Pomoc uchod┼║com z Ukrainy ­čç║­č玭čç║­čçŽ

Pomoc uchod┼║com z Ukrainy ­čç║­č玭čç║­čçŽ
Kobiety z dzie─çmi ­čĺÖ­čĺŤ uciekaj─ů przed wojn─ů

Celem fundacji REFLEXION jest przeciwdzia┼éanie wykluczeniem, budowanie most├│w i zrozumienia. Zak┼éadaj─ůc fundacj─Ö nigdy nie s─ůdzili┼Ťmy, ┼╝e b─Ödzie potrzeba tak ekstremalnej i realnej pomocy uciekaj─ůcym (kobietom z dzie─çmi) przed atakiem Rosji i przed wojn─ů na Ukrainie.
Fundacja REFLEXION razem z V&P agencj─ů marketingow─ů i pracownikami agencji dzia┼éa i na miar─Ö swoich mo┼╝liwo┼Ťci, za to z du┼╝ym wsparciem firm i ludzi dobrej woli zapewnia uchod┼║com pomoc i chwil─Ö wytchnienia.

1. Zorganizowali┼Ťmy miejsca pobytu w o┼Ťrodku pracy tw├│rczej UAM w pa┼éacu w Ci─ů┼╝eniu
2. Wynaj─Öli┼Ťmy we w┼éasnym zakresie autokar, kt├│ry na pocz─ůtku marca zabra┼é kobiety z dziecmi z punktu w Hrubieszowie
3. Przygotowali┼Ťmy zapasy jedzenia, w czym pomog┼éy nam zaprzyja┼║nione firmy. Przekazano nam dary: s┼éodko┼Ťci od firmy COLIAN, makarony, soki, ketchupy, musy z firmy MASPEKS, margaryna, oleje, pasty warzywne z BUNGE/Kruszwica, nasze kole┼╝anki z Nivea i Bambino ze swoich prywatnych puli dostarczy┼éy ┼╝ele, myd┼éa i szampony, z firmy BALCERZAK dostali┼Ťmy w─Ödliny, z LISNER ┼Ťledzie, z King Oskar puszki z rybkami, serki otrzymali┼Ťmy z HOCHLAND, jajka z JANTEX. Ponadto kupili┼Ťmy ziemniaki, jab┼éka, kapust─Ö, zamawiamy chleby w miejscowej piekarni. Wy┼╝ywienie blisko 50 os├│b przez 3 tygodnie wymaga niema┼éego rozmachu. Do pomocy w┼é─ůczy┼éa si─Ö stra┼╝ po┼╝arna z Ci─ů┼╝enia i uruchomi┼éa specjaln─ů kuchni─Ö na butl─Ö gazowa, a razem z klubem seniora na powitanie zm─Öczonych wielodniow─ů tu┼éaczk─ů i podr├│┼╝─ů kobiet ugotowali dwa kocio┼éki zupy: ┼╝urku i jarzynowej.
4. Zorganizowali┼Ťmy wolontariuszy i t┼éumaczk─Ö do opieki na miejscu.
5. Niezwyk┼é─ů pomoc─ů na co dzie┼ä wykazuje si─Ö kierownik Pa┼éacu pan Rafa┼é Bendzi┼äski, kt├│ry s┼éu┼╝y pomoc─ů, mimo pocz─ůtkowych zrozumia┼éych obaw, bo grupa uchod┼║c├│w jest mocno zr├│┼╝nicowana
6. Dzi─Öki kontaktom z IAA nieocenion─ů rol─Ö odegra┼éa firma Play, kt├│ra za┼éo┼╝y┼éa nadajnik i uruchomi┼é Internet i Tv w pa┼éacu
7. Firma Bemo Motors użyczyła nam Forda Transita, a Pan Zalaszewski z firmy Auto Watin busa do przewozu osób np. do lekarza
8. Firma Medicover podjęła się zbadać 8 osób z najcięższymi przypadkami
9. Concordia Design podzieliła się m.in.: papierem toaletowym, artykułami higienicznymi, zabawkami, szlafrokami, ubraniami codziennymi i wiele innych
10. Autostrada Wielkopolska przekaza┼éa karty przedp┼éacone, aby m├│c szybciej doje┼╝d┼╝a─ç do Ci─ů┼╝enia z Poznania

W o┼Ťrodku ca┼éa grupa kobiet z dzie─çmi mog┼éa wzi─ů─ç gor─ůcy prysznic, zje┼Ť─ç ciep┼éy posi┼éek, wyspa─ç si─Ö w ┼é├│┼╝kach z po┼Ťciel─ů. Wszyscy przez najbli┼╝sze dni mog─ů odpocz─ů─ç i zebra─ç my┼Ťli oraz zastanowi─ç si─Ö nad dalszymi planami i celami oraz docelowym miejscem pracy i szk├│┼é dla dzieci.
Na miejscu czuwaj─ů r├│wnie┼╝ wolontariusze – do┼Ťwiadczeni w akcjach humanitarnych, a tak┼╝e studenci UAM.
Kobiety ukrai┼äskie obce sobie, rzucone przez wojn─Ö na granic─Ö, organizuj─ů si─Ö wspania┼ée. Dziel─ů mi─Ödzy siebie dy┼╝ury, sprz─ůtaj─ů, gotuj─ů, lepi─ů fantastyczne pierogi. Dzieci coraz bardziej zgrane wsp├│lnie si─Ö bawi─ů, korzystaj─ů z pogody i pi─Öknego parku wok├│┼é pa┼éacu. Dla nich wszystkich najwa┼╝niejsze to cisza, spok├│j, bezpiecze┼ästwa oraz to, aby z Ukrainy zacz─Ö┼éy dobiega─ç dobre wiadomo┼Ťci, kt├│rych ca┼éy czas jest zbyt ma┼éo.

Teraz Fundacja razem z agencj─ů V&P szuka miejsc pracy dla grupy. Zorganizowali┼Ťmy pisanie CV, organizujemy lekcje polskiego – wst─Öpnej, nauki alfabetu ┼éaci┼äskiego. Podj─Ö┼éy si─Ö tego nauczycielki z regionu S┼éupcy. Wpieramy r├│wnie┼╝ zapewniaj─ůc psycholog├│w, bo trauma objawia si─Ö z czasem oraz prawnik├│w, kt├│rzy wyja┼Ťniaj─ů formalno┼Ťci.

Ju┼╝ mamy kilka sygna┼é├│w mieszka┼ä i pracy dla naszych podopiecznych. Grupy jest zr├│┼╝nicowana wiekowo, najstarsza pani ma 70 lat, a najm┼éodsze dziecko 0,5 roku. Pochodz─ů z miast i wiosek, maj─ů r├│┼╝ne oczekiwania, ale wszystkie chcia┼éyby jak najszybciej wr├│ci─ç do m─Ö┼╝├│w, ojc├│w, syn├│w na Ukrain─Ö.

Pracy i nowych problem├│w jest sporo, ale mimo to ka┼╝dego dnia otacza nas wspania┼éa energia wszystkich pomagaj─ůcych. Dla tylu fantastycznych ludzi nie ma nic niemo┼╝liwego! Powinni┼Ťmy tu wymieni─ç dziesi─ůtki nazwisk m.in. naszej grupy z fundacji i V&P: Iwony, Marzeny, Bartka, Justyny, Kasi R., bo ka┼╝da rozmowa otwiera kolejne mo┼╝liwo┼Ťci. Pani Alicja – So┼étys ju┼╝ znalaz┼éa jedno mieszkanie dla rodziny z Ukrainy. Kurier, kt├│ry dostarczy┼é paczki r├│wnie┼╝ przekaza┼é kontakt dotycz─ůcy zatrudnienia kilku pa┼ä. Takich sytuacji jest coraz wi─Öcej. Jest to niezwyk┼éy ┼éa┼äcuszek pomocy Ôťî´ŞĆ­čĺÖ­čĺŤ

Typ: Pomoc
Data: 03.2022