List otwarty – Święto Wolności 4 czerwca

LIST OTWARTY

Pan Prezydent Andrzej Duda,
Pan Marszałek Sejmu Szymon Hołownia,
Pani Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Pan Prezes Rady Ministrów Donald Tusk,
Panie i Panowie Posłowie i Senatorzy Rzeczpospolitej Polskiej.

Niepodległa, demokratyczna, praworządna, zamieszkana przez ludzi wolnych, przedsiębiorczych i solidarnych, decydujących o sobie.
O takiej Polsce marzyliśmy przez dziesięciolecia i zrealizowaliśmy to marzenie.

4 CZERWCA 1989 r. poszliśmy do urn wyborczych i wybraliśmy, zmieniliśmy władzę. W rezultacie upadł w Polsce komunizm.
4 CZERWCA siłą kartki wyborczej odzyskaliśmy suwerenność i demokrację, zbudowaliśmy podstawy naszego bezpieczeństwa,
niezależności i samorządności i gospodarki. Staliśmy się społeczeństwem obywatelskim, jesteśmy pełnoprawnym członkiem NATO i Unii Europejskiej.
4 CZERWCA kartką wyborczą zmieniliśmy losy nie tylko Polski, ale i Europy. Zapoczątkowaliśmy proces, w wyniku którego upadł Mur Berliński, rozpadł się Związek Sowiecki.
Niepodległość uzyskali Litwini, Łotysze, Estończycy, Ukraińcy i wiele innych narodów. Otworzyliśmy sobie drogę do jednoczącej się Europy. Było to wyjątkowe w historii Polski zwycięstwo, nie tylko moralne, lecz faktyczne, do tego odniesione bez ofiar i przelewu krwi.

Są powody, by cieszyć się tym dniem. A jednak czujemy, że pamięć tego zwycięstwie nie jest wystarczająco obecna w kraju, w mediach, nie manifestujemy naszej radości,
nie doceniamy kolejnych skutków tego, co jako Polacy wtedy rozpoczęliśmy.

W tym roku skumulowane są trzy symboliczne rocznice:
35 lat Wolnych Wyborów,
25 lat Polski w NATO,

20 lat Polski w Unii Europejskiej.

4 CZERWCA – jesteśmy przekonani – powinien stać się oficjalnym państwowym ŚWIĘTEM WOLNOŚCI i DEMOKRACJI, dniem wolnym od pracy, tak byśmy mogli wspólnie,
z uśmiechem na twarzach, z przyjaciółmi, w domach, firmach i przestrzeniach publicznych w atmosferze ciepła i serdeczności cieszyć się z uzyskanych praw i swobód.
Wybory zmieniają świat i chcemy to doceniać i promować, jako radosne święto Państwowe dla wszystkich, dla każdego.

Prosimy wszystkie strony sceny politycznej o wsparcie tej idei i ustanowienie 4 CZERWCA świętem Państwowym, dniem wolnym od pracy.

Zachęcamy do wspólnego świętowania.

Inicjatywa obchodów Święta Wolności 4 czerwca:
Fundacja REFLEXION: Katarzyna Łakińska, Andreas Golombek, Fundacja SIGNUM: Jarosław i Hanna Przyborowska,
Fundacja TU WIELKOPOLSKA: Janusz i Anna Kosińscy, B. Premier Prof. Hanna Suchocka.

Dołącz do petycji online – Święto wolności 4 czerwca: https://www.petycjeonline.com/swieto_wolnosci_4_czerwca

Coraz więcej restauracji włącza się w akcję „Deser Truskawki Wolności”, serwując swoim gościom truskawki! 🍓
Dołącz do tej akcji! Zapraszamy do kontaktu: biuro@fundacjareflexion.pl

______________________

Materiały opublikowane w zakładce DLA MEDIÓW są ogólnodostępne, co oznacza, że ich kopiowanie, rozpowszechnianie i przedrukowywanie nie wymaga zgody Fundacji. Korzystając z niniejszych materiałów prosimy, aby podawać źródło.

Serdecznie zapraszamy do korzystania ze zgromadzonych materiałów.