Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.
Search:

4 Czerwca, święto państwowe III Rzeczypospolitej Polskiej

4 Czerwca, święto państwowe III Rzeczypospolitej Polskiej

Informacje

Logo Inicjatywy 4 Czerwca

Komitet Założycielski Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej – 4 Czerwca, zwraca się do obywateli i obywatelek, organizacji społecznych, instytucji i firm naszego kraju z apelem o poparcie inicjatywy obywatelskiego projektu ustawy o ustanowienie dnia 4 czerwca Świętem Wolności i Praw Obywatelskich – Świętem Państwowym III Rzeczpospolitej Polskiej, dniem wolnym od pracy.

W dniu 4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory, w których Polacy udzielili poparcia kandydatom Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” na wszystkie możliwe do obsadzenia miejsca w Sejmie oraz 99 miejsc w Senacie. Ten akt wyborczy, ten dzień stał się symbolem przełomu ustrojowego w świadomości obywateli naszego kraju. Bez 4 czerwca nie byłoby następnych wolnych wyborów. Zakończył się trwający od dziesięcioleci system dominacji jednej partii nad państwem i obywatelami. To był dzień końca komunizmu.

4 czerwca rozpoczął się czas kształtowania ustroju demokracji parlamentarnej, państwa równych praw dla wszystkich obywateli, rządów prawa oraz podjęcia działań zmierzających do uzyskania pełnej suwerenności.

Wybory czerwcowe zamykające okres podjętej w Sierpniu 1980 r. walki o wolność człowieka i obywatela w demokratycznym państwie umożliwiły w następnych latach dynamiczny rozwój kraju, przyjaznego wobec sąsiadów, aspirującego do udziału we wspólnocie międzynarodowej Zachodu stwarzającego warunki dla rozwoju oddolnych inicjatyw obywatelskich.
Data ta powinna na stałe wzbogacić kalendarz świąt państwowych na równi z innymi nie mniej dla Rzeczypospolitej doniosłymi wydarzeniami znaczącymi polską drogę ku wolności, niepodległości, suwerenności i demokracji.

Dzień 4 czerwca powinien stać się symbolem III Rzeczypospolitej Polskiej, dniem wspólnego radosnego świętowania władz państwowych, samorządowców, organizacji społecznych, wszystkich bez wyjątku, równych sobie obywateli. Dzień ten winien być dniem wolnym od pracy.
Projekt ustawy i uzasadnienia nawiązuje do Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2013 roku o uznaniu dnia 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich i ma na celu ustanowienie w tym dniu święta państwowego.

Projekt_Ustawy_4 Czerwca_z_uzasadnieniem

Obywatelki i obywatele, organizacje, instytucje, przedsiębiorstwa, które zechcą poprzeć i wesprzeć naszą inicjatywę prosimy o kontakt z członkiem Komitetu Założycielskiego
Po zebraniu deklaracji poparcia, utworzymy Komitet reprezentacyjny, którego celem będzie zebranie co najmniej sto tysięcy podpisów, w ciągu 3 miesięcy, aby wystąpić z Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą.

Zachęcamy do upowszechniania apelu!

Komitet Założycielski Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej – 4 Czerwca:
• Stowarzyszenie „Sieć Solidarności”
• Komitet Obrony Demokracji
• Stowarzyszenie „Nowa Generacja”
• „Pokolenie 2050”
• Inicjatywa Rok Wolności
• Fundacja Liberté
• Forum Długiego Stołu
• Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca
• Fundacja Ośrodka KARTA
• Stowarzyszenie Akcja Europa
• Stowarzyszenie Wolnego Słowa

Materiały do pobrania:

Projekt_Ustawy_4Czerwca_z_uzasadnieniem
Wykaz Obywateli popierających projekt ustawy 4 czerwca
Projekt Ustawy 4 Czerwca z logo
LOGO oficjalne
Apel-4 Czerwca-28.05.2024
Klauzula informacyjna Stowarzyszenie Sieć Solidarności

Informacje