Fundacja SIGNUM, Fundacja REFLEXION, Fundacja TU Wielkopolska organizują projektu Obchodów Święta Wolności w 35. rocznicę czerwca 1989 r. Wydarzenie będzie miało miejsce w Poznaniu, w przeddzień święta tj. 3 czerwca — rozpocznie się koncertem Święto Wolności, w trakcie którego zostanie wręczona nagrodę za Odwagę.
Kapitułę nagrody za Odwagę tworzą Pan Jarosław Przyborowski, Pan Janusz Kosiński, Pani Katarzyna Łakińska, Pan Andreas Golombek, pod honorowym patronatem Pani Premier Hanny Suchockiej.
Kapituła uznała, że jedynym kandydatem w roku 2024 — roku 35. rocznicy Wolnych Wyborów, 25. Polski w NATO oraz 20. dołączenia Polski do UE — jest tylko Pan Prezydent Lech Wałęsa, który potwierdził już swój udział w Obchodach w Poznaniu.
Oprócz koncertu, którego producentem jest Teatr Muzyczny w Poznaniu, przewidujemy imprezy towarzyszące, takie jak wystawa plakatów tematycznych, koncert na placu Mickiewicza dla młodych ludzi, debaty. Zamówiony został również plakat u Pana Jarosława Janiszewskiego, twórcy napisu „Solidarność”. Artysta ma zaszczycić nas swoją obecnością. Zapraszamy wiele znanych Osobistości.
Działania realizujemy jako wyraz społecznej odpowiedzialności. Pokazujemy, że wybory zmieniają świat, a Polska osiąga sukcesy na arenie gospodarczej i międzynarodowej. 4 czerwca wyborcy uruchomili pozytywne zmiany w całej Europie. Czynny udziału we wszystkich wyborach potrafi zmieniać świat na lepsze. Chcemy, aby to było wspólne, radosne święto państwowe bez rac, wybuchów i agresywnych marszów, dla wszystkich bez względu na pochodzenie, różnice poglądów i przynależność.
Wydarzenie wspierają:
✅ Mecenat: Signum Foundation, Fundacja Reflexion, Fundacja TuWielkopolska.
✅ Producent i organizator koncertu: Teatr Muzyczny w Poznaniu
✅ Partnerzy wydarzenia: Inter Consult, PRAGMATIQ Fundacja, YES, Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Bona Fide. Stowarzyszenie Wielkopolan, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
✅ Patron medialny: Krajowa Izba Managerów Opieki Senioralnej.
✅ Partner kampanii promującej Święto Wolności: Grupa MTP.
Dowiedz się więcej o Obchody Święto Wolności >>
Zachęcamy do udziału, bilety dostępne tutaj >>
_________________________________________
Wystawa plakatów w ramach obchodów 35. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.
Informacje o wystawie:
Tytuł wystawy: 4 czerwca – Święto Wolności. 1989-2024
Czas trwania wystawy: 27.05-7.06.2024 r.
Miejsce: Plac Kolegiacki, Poznań
Wstęp: bezpłatny
Otwarcie wystawy: 27 maja o godz. 15:00 na Dziedzińcu Kolegiackim przy Urzędzie Miasta, wystawę otworzą inicjatorzy wystawy – Katarzyna Łakińska z Fundacji Reflexion, prof. Eugeniusz Skorwider, dr Szymon Szymankiewicz oraz Rafał Szymkowiak z PragmatIQ
Artyści: Patrycja Antkowiak, Halina Biela, Marta Forycka, Jerzy Janiszewski, Paulina Józefkiewicz, Zuzanna Kamińska, Jakub Kantorski, Aleksandra Klan, Michalina Lubińska, Olga Mularczyk, Laurie Musset, Marek Palczewski, Ewelina Pieńkowska, Eugeniusz Skorwider, Karolina Szabłowska, Szymon Szymankiewicz, Patrycja Wąż, Bartosz Winkler
Mecenas wystawy: Kancelaria Prawna PragmatIQ
Jak wyglądałaby Polska, gdyby nie działalność Solidarności, porozumienia Okrągłego Stołu i pierwsze (częściowo) wolne wybory w 1989? Na pewno nie byłoby obecnej wystawy, ani żadnej innej spośród ponad 1000 w całej Polsce (bo właśnie tyle muzeów i instytucji kultury funkcjonuje w naszym kraju) prezentującej nieskrępowaną myśl twórczą. Te ważne wydarzenia nie tylko zmieniły układ polityczny, ale także zapoczątkowały proces transformacji ustrojowej, otwierając drogę do pełnej demokracji, wolności i rzeczywistości, w której żyjemy obecnie będąc częścią NATO i Unii Europejskiej.
Trzy z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski przedstawione zostały w ramach trzech postaw twórczych reprezentantów różnych pokoleń Polaków. Wystawę otwiera plakat Jerzego Janiszewskiego zaprojektowany z okazji 35. rocznicy wolnych wyborów. Artysta, który jest twórcą logotypu Solidarności, a jego projekt stał się jednym z najważniejszych symboli tego ruchu, poprzez swoją twórczość i słynny motyw graficzny istnieje w świadomości każdego Polaka. To jeden z najsilniej oddziałujących plakatów, a obecnie nabiera nowego znaczenia, gdyż w rocznicowej wersji został zestawiony z pracami młodych polskich artystów, a także osób kształtujących ich artystyczną wrażliwość – prof. Eugeniusza Skorwidera i dr Szymona Szymankiewicza prowadzących II Pracownię Plakatu na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Plakatom Janiszewskiego, Skorwidera i Szymankiewicza, które prezentujemy na potrzeby tej ekspozycji towarzyszą graficzne ilustracje idei „Okrągły stół 1989-2019”, przedstawione w formie plakatów obecnych i byłych studentów UAP. Te grafiki są efektem konkursu towarzyszącego jednej z prac semestralnych w II Pracowni Plakatu UAP, zorganizowanego w 2019 roku – w 30. rocznicę Okrągłego Stołu. Plakaty miały zatem podkreślać wagę i znaczenie tego wydarzenia dla obecnego ustroju Polski. Ważnym elementem przekazu studentów stał się zarówno fakt historyczny jak i symbolika Okrągłego Stołu, który zapoczątkował pokojowe przejście do wolności i demokracji, poprzez spotkanie, na którym wszyscy są równi, starają się w zgodzie rozwiązywać spory i dochodzić do kompromisów bez rozlewu krwi.
Zaprezentowane realizacje studentów to wybór 15 najlepszych plakatów biorących udział w konkursie organizowanym cyklicznie przez Kancelarię Prawną PragmatIQ wraz z Fundacją PragmatIQ we współpracy z II Pracownią Plakatu. W ramach minionych siedmiu edycji wydarzenia powstały plakaty podejmujące ważne tematy społeczne pod hasłami: „PragmatIQ”, „2018 Rokiem Praw Kobiet – w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych”, „Okrągły stół 1989-2019”, „Brexit”, „Fake news”, „Fair/Unfair”, a także „Dziwny Jestem Świat”. W tym roku studenci biorący udział w konkursie zilustrują wątki związane z szeroko pojętą komunikacją, a więc – historia zatacza koło i dialog staje ponownie w centrum uwagi.
Po 35 latach od wolnych wyborów warto przypomnieć sobie znaczenie empatycznej komunikacji ponad podziałami, ponad różnicą pokoleń, ponad odmiennym punktem widzenia. Czy tak się da? Przykładem niech stanie się zaprezentowana tutaj artystyczna ekspresja.
_________________________________________
Serdecznie zapraszamy do współpracy i dialogu. Zachęcamy do kontaktu, jeśli masz ciekawy pomysł, który chciałbyś z nami realizować lub chciałbyś podzielić się z nami swoimi przemyśleniami – razem budujmy relacje, które zburzą mury.
Jeśli widzisz, że nasze działania są wartościowe dla społeczeństwa, w każdej chwili możesz wesprzeć nasze działania wpłacając dowolną kwotę na nasze konto. Każda aktywność się liczy, bo razem jesteśmy w stanie więcej zdziałać.
Konto Mbank: 63 1140 1124 0000 4654 5400 1001