Pomoc uchodźcom z Ukrainy 🇺🇦🇺🇦

Pomoc uchodźcom z Ukrainy 🇺🇦🇺🇦
Kobiety z dziećmi 💙💛 uciekają przed wojną

Celem fundacji REFLEXION jest przeciwdziałanie wykluczeniem, budowanie mostów i zrozumienia. Zakładając fundację nigdy nie sądziliśmy, że będzie potrzeba tak ekstremalnej i realnej pomocy uciekającym (kobietom z dziećmi) przed atakiem Rosji i przed wojną na Ukrainie.
Fundacja REFLEXION razem z V&P agencją marketingową i pracownikami agencji działa i na miarę swoich możliwości, za to z dużym wsparciem firm i ludzi dobrej woli zapewnia uchodźcom pomoc i chwilę wytchnienia.

1. Zorganizowaliśmy miejsca pobytu w ośrodku pracy twórczej UAM w pałacu w Ciążeniu
2. Wynajęliśmy we własnym zakresie autokar, który na początku marca zabrał kobiety z dziecmi z punktu w Hrubieszowie
3. Przygotowaliśmy zapasy jedzenia, w czym pomogły nam zaprzyjaźnione firmy. Przekazano nam dary: słodkości od firmy COLIAN, makarony, soki, ketchupy, musy z firmy MASPEKS, margaryna, oleje, pasty warzywne z BUNGE/Kruszwica, nasze koleżanki z Nivea i Bambino ze swoich prywatnych puli dostarczyły żele, mydła i szampony, z firmy BALCERZAK dostaliśmy wędliny, z LISNER śledzie, z King Oskar puszki z rybkami, serki otrzymaliśmy z HOCHLAND, jajka z JANTEX. Ponadto kupiliśmy ziemniaki, jabłka, kapustę, zamawiamy chleby w miejscowej piekarni. Wyżywienie blisko 50 osób przez 3 tygodnie wymaga niemałego rozmachu. Do pomocy włączyła się straż pożarna z Ciążenia i uruchomiła specjalną kuchnię na butlę gazowa, a razem z klubem seniora na powitanie zmęczonych wielodniową tułaczką i podróżą kobiet ugotowali dwa kociołki zupy: żurku i jarzynowej.
4. Zorganizowaliśmy wolontariuszy i tłumaczkę do opieki na miejscu.
5. Niezwykłą pomocą na co dzień wykazuje się kierownik Pałacu pan Rafał Bendziński, który służy pomocą, mimo początkowych zrozumiałych obaw, bo grupa uchodźców jest mocno zróżnicowana
6. Dzięki kontaktom z IAA nieocenioną rolę odegrała firma Play, która założyła nadajnik i uruchomił Internet i Tv w pałacu
7. Firma Bemo Motors użyczyła nam Forda Transita, a Pan Zalaszewski z firmy Auto Watin busa do przewozu osób np. do lekarza
8. Firma Medicover podjęła się zbadać 8 osób z najcięższymi przypadkami
9. Concordia Design podzieliła się m.in.: papierem toaletowym, artykułami higienicznymi, zabawkami, szlafrokami, ubraniami codziennymi i wiele innych
10. Autostrada Wielkopolska przekazała karty przedpłacone, aby móc szybciej dojeżdżać do Ciążenia z Poznania

W ośrodku cała grupa kobiet z dziećmi mogła wziąć gorący prysznic, zjeść ciepły posiłek, wyspać się w łóżkach z pościelą. Wszyscy przez najbliższe dni mogą odpocząć i zebrać myśli oraz zastanowić się nad dalszymi planami i celami oraz docelowym miejscem pracy i szkół dla dzieci.
Na miejscu czuwają również wolontariusze – doświadczeni w akcjach humanitarnych, a także studenci UAM.
Kobiety ukraińskie obce sobie, rzucone przez wojnę na granicę, organizują się wspaniałe. Dzielą między siebie dyżury, sprzątają, gotują, lepią fantastyczne pierogi. Dzieci coraz bardziej zgrane wspólnie się bawią, korzystają z pogody i pięknego parku wokół pałacu. Dla nich wszystkich najważniejsze to cisza, spokój, bezpieczeństwa oraz to, aby z Ukrainy zaczęły dobiegać dobre wiadomości, których cały czas jest zbyt mało.

Teraz Fundacja razem z agencją V&P szuka miejsc pracy dla grupy. Zorganizowaliśmy pisanie CV, organizujemy lekcje polskiego – wstępnej, nauki alfabetu łacińskiego. Podjęły się tego nauczycielki z regionu Słupcy. Wpieramy również zapewniając psychologów, bo trauma objawia się z czasem oraz prawników, którzy wyjaśniają formalności.

Już mamy kilka sygnałów mieszkań i pracy dla naszych podopiecznych. Grupy jest zróżnicowana wiekowo, najstarsza pani ma 70 lat, a najmłodsze dziecko 0,5 roku. Pochodzą z miast i wiosek, mają różne oczekiwania, ale wszystkie chciałyby jak najszybciej wrócić do mężów, ojców, synów na Ukrainę.

Pracy i nowych problemów jest sporo, ale mimo to każdego dnia otacza nas wspaniała energia wszystkich pomagających. Dla tylu fantastycznych ludzi nie ma nic niemożliwego! Powinniśmy tu wymienić dziesiątki nazwisk m.in. naszej grupy z fundacji i V&P: Iwony, Marzeny, Bartka, Justyny, Kasi R., bo każda rozmowa otwiera kolejne możliwości. Pani Alicja – Sołtys już znalazła jedno mieszkanie dla rodziny z Ukrainy. Kurier, który dostarczył paczki również przekazał kontakt dotyczący zatrudnienia kilku pań. Takich sytuacji jest coraz więcej. Jest to niezwykły łańcuszek pomocy ✌️💙💛

Typ: Pomoc
Data: 03.2022